MVP podruhé za sebou v českých rukách

Nejvyšší mužská soutěž basketbalistů má podruhé za sebou českého nejužitečnějšího hráče. Byl jím poprvé v kariéře zvolen čtyřiadvacetiletý křídelník USK Praha Jaromír Bohačík, jenž navazuje na loňský triumf reprezentačního rozehrávače Jakuba Šiřiny z Opavy.

Lídr čtvrtého týmu tabulky po nadstavbové části zvládal za 33 minut na palubovce (třetí nejvytíženější hráč soutěže) téměř osmnáct bodů na utkání, což z něj dělá druhého nejlepšího střelce ligy. K bodům navíc přidával i přes šest doskoků (sedmý nejlepší v lize), více než dvě asistence a šest získaných faulů. V získaných faulech byl dokonce zdaleka nejlepší v celé NBL.

V pěti zápasech dosáhl dvojciferných statistik v bodech i doskocích, třikrát nastřílel přes 30 bodů, navíc od loňska vylepšil úspěšnost střelby z pole i čáry trestného hodu a jeho střelecký průměr vzrostl o 3,6 bodu na utkání. Hlavně však svůj tým dotáhl ke čtvrtému místu před play-off, což je pro Pražany nejlepší pozice za posledních 16 let.

„Abych řekl pravdu, tak jsem to vůbec nečekal, protože jsem úplně zapomněl, že se něco takového vyhlašuje. Takže mě to hodně překvapilo,“ komentoval ocenění Bohačík v rozhovoru pro oficální web soutěže NBL.cz. „Je to týmový sport, takže to ocenění beru jako ocenění týmu, protože se to dalo za umístění USK v tabulce.“

Proto počítá s tím, že spoluhráče nějak odmění. „Pokutovník nemáme, ale něčím do kabiny přispěju. Tím, že vyhrál i trenér a Pavel Grunt, tak to asi bude velká párty na konci sezony,“ říká Bohačík.

Ocenění pro Jaromíra Bohačíka bylo totiž jen jedním z řady úspěchů v rámci každoroční ankety Hvězdy Kooperativa NBL, jež ukořistili Pražané.
Hráčem s největším zlepšením byl zvolen dvaadvacetiletý pivot Pavel Grunt a Nejlepším koučem Slovinec Mirsad Alilovič, který ve své třetí sezoně na lavičce USK atakoval až do předposledního kola nadstavby i třetí místo v tabulce.

Zatímco většina oceněných se z roku na rok mění, jedna stálice zůstává. Jmenuje se Radek Nečas. Pivotman pardubické Beksy se v anketě, v níž hlasují ligoví trenéři, kapitáni týmů, generální manažeři a další basketbaloví odborníci, už popáté za osm let trvání tohoto ocenění stal nejlepším obráncem sezony.

Do ligového All-Star byli vedle Jaromíra Bohačíka zvoleni i pardubický Dominez Burnett, který je střelcem soutěže, dále nymburský atlet Howard Sant-Roos a pod košem toto trio doplnili děčínský Pavel Houška a po své kariérní sezoně ústecký Ladislav Pecka. V nejlepší domácí pětce se k triu Pecka, Houška, Bohačík přidali ještě Vojtěch Hruban z mistrovského Nymburka a Jakub Šiřina z Opavy.